HISTORIA PARAFII  Email

Utworzenia samodzielnej placówki duszpasterskiej w górnym Sopocie domagali się od dawna wierni należący do parafii Gwiazdy Morza, którzy mieszkali w tej części miasta. Dotarcie do kościoła parafialnego, usytuowanego w centrum Sopotu, było uciążliwe dla osób starszych i dla rodzin z dziećmi, a konieczność przechodzenia przez dwa ruchliwe skrzyżowania stwarzała zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci uczęszczających na katechezę.

W 1981 roku grupa wiernych, mieszkańców górnego Sopotu, przy poparciu księdza proboszcza Edwarda Brzozowskiego, udała się do biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka z pisemną prośbą , podpisaną przez 2000 osób, o utworzenie w tej części miasta nowej parafii. Powołano również Komitet Budowy Kościoła, aby wesprzeć starania władz kościelnych. Najważniejsze było uzyskanie terenu pod budowę kościoła. Ostatecznie, w zamian za odstąpienie miastu części terenu należącego do parafii Gwiazdy Morza ( w miejscu tym stoi obecnie pomnik ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Sopotu), otrzymano działkę w górnym Sopocie, położoną na wzgórzu przyległym do lasu. Opracowanie projektu koncepcyjnego świątyni wraz z zapleczem Kuria Biskupia w Gdańsku zleciła architektom: Andrzejowi Kohnke i Januszowi Wieczorkiewiczowi; projekt konstrukcyjny wykonał Andrzej Muziński. 2 lutego 1983 roku erygowana została parafia świętego Bernarda, a jej proboszczem został ks. Zygmunt Toboła. Pierwszym zadaniem było wybudowanie tymczasowej Kaplicy. W realizacji tego zamierzenia z pomocą nowej wspólnocie przyszła parafia Matki Bożej Różańcowej z Gdańska Przymorza, która przekazała do Sopotu materiały budowlane z rozbiórki starej plebani.


Do budowy przystąpiono w maju 1983 roku, a już w sierpniu tego samego roku kaplica była gotowa. 21 sierpnia 1983 roku, w uroczystość patrona parafii, biskup Lech Kaczmarek dokonał poświęcenia i odprawił w niej pierwszą Mszę Świętą, a także poświęcił pamiątkowy krzyż misyjny i plac pod budowę świątyni. We wrześniu 1983 roku rozpoczęto zarówno w kaplicy jak i w pomieszczeniach przylegających katechizacje dzieci i młodzieży.

W początkowym okresie pomocą duszpasterską śpieszyli księża z macierzystej parafii Gwiazdy Morza; ks. Kanonik dr Jerzy Zaremba i ks dr Kazimierz Kloskowski, a także ks. Bolesław Kobierski, emerytowany kapłan z diecezji częstochowskiej, mieszkający w Sopocie.

W 1984 roku wspólnota świętego Bernarda przystąpiła do budowy kompleksu parafialnego, w skład którego wchodziły: kościół, dom katechetyczny i dom parafialny. Budowę rozpoczęto od części katechetycznej oraz fundamentów pod kościół.28 września 1986 roku odbyła się uroczystość poświęcenia pomieszczeń domu katechetycznego oraz wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę kościoła, której przewodniczył biskup gdański ks dr Tadeusz Gocłowski. Budowa świątynia stała się elementem inspirującym wiernych, którzy w miarę upływu czasu coraz bardziej czuli się z nią związani. Budowę nadzorował inż. Henryk Stachura, praktycznie zaś na budowie kierował majster Ryszard Kucharski: sprawy związane z księgowością prowadziła pani Stefania Woś.

Budowa trwała pięć lat. 13 października 1991 roku bp Tadeusz Gocłowski konsekrował świątynię. Niezwykle uroczo położony kościół świętego Bernarda, którego sylwetka mistrzowsko wkomponowana została w naturalny krajobraz, jeszcze bardziej zachwyca wyposażeniem swego wnętrza. Autorem całości projektu w tym wielce wymownej rzeźby Chrystusa w chwili po śmierci a w czasie zmartwychwstania - jest krakowski artysta dr Maciej Zychowicz. Stacje Drogi Krzyżowej zaprojektowała i wykonała prof. Janina Schmidt. Ostatnim etapem budowy, do którego przygotowywano się przez dwa lata, był dom parafialny.

 

Księża dotychczas pracujący w naszej parafii

Proboszczowie

 

  • Ks. mgr Zygmunt Toboła - administrator 02.02.1983 r, proboszcz 05.06.1986 r , zmarł 20.08.1993 r, w dniu odpustu parafialnego.
  • Ks. Kanonik mgr Zbigniew Bryk 26.08.1993 - 05.01.2003 r.
  • Ks. Kanonik mgr lic. Dariusz Ławik 05.01.2003 r.

Wikariusze


  • Ks. mgr Andrzej Kosowicz 1986 - 1993 r.
  • Ks. Kanonik mgr Piotr Tworek 1993- 1996 r.
  • Ks. Zbigniew Wądrzyk 1996 - 2001 r.
  • Ks. Daniel Dąbrowski 2001 - 2004 r.
  • Ks. mgr Piotr Listewnik 2004 r. - 2009 r.
  • Ks. Adam Kołkiewicz 2009 r.

Inni kapłani


  • Ks. Infułat dr Wiesław Lauer - wikariusz generalny, rezydent od 01.12.1987 r.
  • Ks. kanonik Edward Brzozowski - emeryt, rezydent od 01.08.1988 r.
  • + Ks. Józef Rychert
  • + Ks. Kazimierz Głowacki.
  • + Ks. Bolesław Kobierski.
  • + Ks. Zygmunt Michna.
 

PAMIĘTAJ O ŻYCZENIACH

Dzisiaj jest: 24 Sierpień 2017    |    Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Jerzy, Bartosz

30-LAT HISTORII PARAFII

KTO JEST NA STRONIE

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości